Kiska, Procházka, Lipšic, Žitňanská. Nádej žije

Autor: Robert Žitňanský | 1.4.2014 o 16:06 | (upravené 1.4.2014 o 16:11) Karma článku: 18,85 | Prečítané:  3849x

Prezidentské voľby ukázali jednu, pre budúcnosť krajiny veľmi podstatnú, vec. Dopyt voličov po novom chápaní politiky a po generačnej výmene rýchlo rastie, a tento dopyt túžobne hľadá reálnu ponuku, ktorá by ho naplnila.

Takto z pohľadu nesocialistických a nenacionalistických („pravicových") voličov chápem veľký úspech Rada Procházku (21,2% hlasov) v prvom kole, a aj obrovský úspech a zvolenie Andreja Kisku (59,4% hlasov) za nového prezidenta republiky v druhom kole.

Neviem, či je to dôkaz frustrácie a sklamania z „tradičnej politiky". Skôr asi to sklamanie voličov zavedených „pravicových" strán súvisí s chýbajúcou silnou pozitívnou víziou a absenciou osobností, ktorí túto víziu pomenujú a stelesňujú. Ale netýka sa to len „pravicových" voličov. Ľudia bez rozdielu svojich politických preferencií už majú plné zuby nespravodlivosti, prevahy bezohľadných, hluchoty neschopných politikov, frustrácie z nefungujúcich úradov a nekvalitných verejných služieb. A ubíja ich chýbajúca nádej, že ich život sa môže zlepšiť.

Aj Andrej Kiska, aj Rado Procházka - každý svojim spôsobom a svojimi slovami - pozitívnu víziu pre Slovensko majú. Dokázali ju pomenovať a pre veľkú skupinu voličov sú jej autentickými nositeľmi. O čosi podobné sa pokúšame aj my s Danielom Lipšicom v hnutí NOVA, a takto som chápal aj iniciatívu Tvoríme Slovensko poslancov Lucie Žitňanskej a Mira Beblavého.

To, čo ľudí tohto typu v politike spája, je úprimná snaha zmeniť Slovensko na krajinu, kde veci fungujú. Kde bude vládnuť aspoň základná spravodlivosť, kde bude poctivosť odmeňovaná a nepoctivosť trestaná, kde misiou štátu (politikov aj verejných inštitúcií) bude služba občanom, kde budú motivácie k aktivite a osobnej zodpovednosti silnejšie ako budovanie mentality nárokov a odovzdanosti.

Inými slovami, chceme zmeniť Slovensko na fungujúci, moderný a úspešný štát.

Možno sa nezhodneme úplne na všetkom. Každý používa trochu iné slová, iné príbehy, ponúka iné riešenia. Cieľ však máme rovnaký. Preto si myslím, že je našou povinnosťou hľadať k sebe cestu a spolupracovať - pokojne aj každý v rámci vlastného politického projektu - tak, aby sme pre nespokojných a hľadajúcich voličov vytvorili pestrú a atraktívnu ponuku politikov pozitívnej vízie.

Prezidentské voľby ukázali, že dopyt po novom chápaní politiky a novej generácii politikov je silnejší než sme predpokladali. Je iba na nás, na každom z nás, či sa nám podarí vytvoriť zaujímavú alternatívu, ktorá bude mať silu v dohľadnom čase zmeniť veci k lepšiemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?