Pastiersky list spravodlivo rozhorčeným

Autor: Robert Žitňanský | 3.12.2013 o 8:33 | Karma článku: 17,50 | Prečítané:  4875x

Akými témami a vášnivými debatami žije aktuálny spoločenský diskurz v našej malebnej krajine? Aj ja mám pomerne jasný názor na problematiku politickej korektnosti, homeopatie alebo očkovacieho sprisahania. Ale, pri všetkej úcte, dovolil by som si prispieť niekoľkými ďalšími námetmi, o ktorých by možno tiež stálo za to málinko podebatovať a poriadne sa vyhádať.

1.) Spravodlivosť. Momentálne rozomletá na prášok. Ako by mohla verejná moc (vláda a parlament) zmeniť súčasné nastavenie, motivácie a kľúčové osoby bez toho, aby tým nevytvorila precedens politických čistiek a zasahovania do justície, ktorá by pre dobro nás všetkých asi predsa len mala zostať nezávislá?

2.) Fungujúci štát. Verejné služby sú v postupnom rozklade. „Spoločenská zmluva", ktorou my, občania, odovzdávame časť svojej slobody voleným zástupcom, dlhodobo jednostranne porušovaná. Šikanovanie a prekážanie v iniciatíve slobodných občanov na každom kroku (a úrade). Ako robiť revolučné zmeny - a aké - nerevolučnými prostriedkami?

3.) Ekonomická prosperita. O tej môžeme iba snívať, a to nie (len) pre problémy všade naokolo, ale aj pre vlastnú, netušene rozkvitnutú schopnosť píliť pod sebou všetky konáre. Permanentné zhoršovanie podmienok na podnikanie a pracovnú aktivitu. Permanentne rastúca byrokracia. Ingorovanie základných ekonomických zákonov, nulová podpora nápadom, ktoré by nás mohli vytiahnuť z provinčnej stagnácie.

4.) Demografia. Prirodzený úbytok obyvateľov už o pár rokov citeľne prevýši prirodzený prírastok. Už v roku 2023 sa počet seniorov (65+) vyrovná počtu detí (0-14) a tento pomer sa bude rýchlo ďalej zhoršovať. Plus sa zvyšuje priemerný vek dožitia. Ak sú dôchodkový systém a zdravotníctvo už dnes v deficite, ako budú vyzerať v čase, keď sa medzi seniorov začnú radiť dnešní tridsiatnici alebo štyridsiatnici? A čo s tým chceme urobiť?

5.) Únik mozgov. Veľká časť najschopnejších ľudí zo Slovenska odchádza študovať a pracovať do zahraničia. Nevracajú sa, pretože čo by tu robili? Úspech je podozrivý, možností málo, a vidieť perspektívu radostne, to vyžaduje naozaj veľké úsilie. Čo treba zmeniť, aby sa schopní ľudia na Slovensko radi vracali?

Tých päť námetov je len príklad, dôležitých a možno aj dôležitejších tém je oveľa viac. Poďme sa pohádať o tom, ako ich budeme riešiť!

Lebo že pesničky máme pekné, to už vieme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?