Pastiersky list spravodlivo rozhorčeným

Autor: Robert Žitňanský | 3.12.2013 o 8:33 | Karma článku: 17,50 | Prečítané:  4866x

Akými témami a vášnivými debatami žije aktuálny spoločenský diskurz v našej malebnej krajine? Aj ja mám pomerne jasný názor na problematiku politickej korektnosti, homeopatie alebo očkovacieho sprisahania. Ale, pri všetkej úcte, dovolil by som si prispieť niekoľkými ďalšími námetmi, o ktorých by možno tiež stálo za to málinko podebatovať a poriadne sa vyhádať.

1.) Spravodlivosť. Momentálne rozomletá na prášok. Ako by mohla verejná moc (vláda a parlament) zmeniť súčasné nastavenie, motivácie a kľúčové osoby bez toho, aby tým nevytvorila precedens politických čistiek a zasahovania do justície, ktorá by pre dobro nás všetkých asi predsa len mala zostať nezávislá?

2.) Fungujúci štát. Verejné služby sú v postupnom rozklade. „Spoločenská zmluva", ktorou my, občania, odovzdávame časť svojej slobody voleným zástupcom, dlhodobo jednostranne porušovaná. Šikanovanie a prekážanie v iniciatíve slobodných občanov na každom kroku (a úrade). Ako robiť revolučné zmeny - a aké - nerevolučnými prostriedkami?

3.) Ekonomická prosperita. O tej môžeme iba snívať, a to nie (len) pre problémy všade naokolo, ale aj pre vlastnú, netušene rozkvitnutú schopnosť píliť pod sebou všetky konáre. Permanentné zhoršovanie podmienok na podnikanie a pracovnú aktivitu. Permanentne rastúca byrokracia. Ingorovanie základných ekonomických zákonov, nulová podpora nápadom, ktoré by nás mohli vytiahnuť z provinčnej stagnácie.

4.) Demografia. Prirodzený úbytok obyvateľov už o pár rokov citeľne prevýši prirodzený prírastok. Už v roku 2023 sa počet seniorov (65+) vyrovná počtu detí (0-14) a tento pomer sa bude rýchlo ďalej zhoršovať. Plus sa zvyšuje priemerný vek dožitia. Ak sú dôchodkový systém a zdravotníctvo už dnes v deficite, ako budú vyzerať v čase, keď sa medzi seniorov začnú radiť dnešní tridsiatnici alebo štyridsiatnici? A čo s tým chceme urobiť?

5.) Únik mozgov. Veľká časť najschopnejších ľudí zo Slovenska odchádza študovať a pracovať do zahraničia. Nevracajú sa, pretože čo by tu robili? Úspech je podozrivý, možností málo, a vidieť perspektívu radostne, to vyžaduje naozaj veľké úsilie. Čo treba zmeniť, aby sa schopní ľudia na Slovensko radi vracali?

Tých päť námetov je len príklad, dôležitých a možno aj dôležitejších tém je oveľa viac. Poďme sa pohádať o tom, ako ich budeme riešiť!

Lebo že pesničky máme pekné, to už vieme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?