Viac peňazí mladým rodinám

Autor: Robert Žitňanský | 25.10.2013 o 12:23 | (upravené 25.10.2013 o 12:51) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  1081x

Rodiny s malými deťmi si zaslúžia osobitnú pozornosť z viacerých dôvodov. Ale tým hlavným je, že práve ony sú dnes v pásme chudoby oveľa častejšie než akákoľvek iná skupina obyvateľov Slovenska.

 www.nova.sk

Každý, kto má alebo mal dieťa, to pozná: s jeho narodením sa začínajú rodičovské radosti, ale zároveň existenčné ťažkosti. Rodina, v ktorej jeden rodič zostáva s dieťaťom doma (spravidla to býva mama) zrazu čelí výpadku jedného príjmu. Dostáva síce rodičovský príspevok, ale ten - aktuálne v hodnote 198 eur mesačne - predchádzajúci príjem pracujúceho rodiča nijako nenahradí.

V situácii, keď životné náklady týchto ľudí prudko stúpajú (námatkou: výbava pre dieťa, plienky, strava, ošetrenia, hračky a podobne), je to pre mnohé rodiny existenčne veľmi ťažká doba. Nie je preto nijakým prekvapením, že podľa pravidelného merania „rizika chudoby", ktoré robí Eurostat, sú na Slovensku chudobou ohrozované najmä domácnosti s deťmi.

Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností EU SILC - ako sa ono meranie ohrozenia chudobou oficiálne nazýva - v roku 2011 ukázalo, že:

  • v pásme chudoby na Slovensku žije takmer tretina rodín s tromi a viac závislými deťmi (32,6 %),
  • viac ako štvrtina osamelých rodičov s najmenej jedným dieťaťom, čiže neúplné domácnosti (26,4 %).

To je výrazne viac ako pri akomkoľvek inom type skúmaných domácností, a na prekvapenie tiež oveľa viac než napríklad v domácnostiach dôchodcov.

Rodiny s malými deťmi sú teda v pasci: majú množstvo mimoriadnych výdavkov, ale stratia jeden príjem a šanca privyrobiť si je minimálna. Odrádza ich Ficovo znevýhodnenie práce na dohodu, odvody a veľmi nízka atraktivita čiastočných pracovných uväzkov.

Je zrejme len jeden rozumný spôsob, ako zodpovedným rodičom pomôcť - vytvoriť im podmienky, za ktorých budú môcť vypadnutý príjem v kombinácii s rodičovským príspevkom aspoň čiastočne nahradiť.

Preto NOVA v balíku opatrení pre Šťastnejšiu rodinu predstavila aj riešenie, ktoré výrazne zlepší rodičom šance legálne si privyrobiť.

Konkrétne navrhujeme, aby rodič, poberajúci rodičovský príspevok, mohol legálnou pracovnou činnosťou na dohodu zarobiť ročne až do 3736 eur, pričom celý takýto zárobok bude zároveň:

  • oslobodený od platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne z tohto príjmu,
  • oslobodený od platenia dane z príjmu (keďže ide o príjem nižší ako nezdaniteľný základ dane),
  • oslobodený od povinnosti podávať daňové priznanie (po prekročení hranice 50% nezdaniteľného základu dane, ako dnes prikazuje zákon o dani z príjmu).

Inými slovami, ak súhrnný ročný príjem poberateľa rodičovského príspevku z práce na dohodu nepresiahne výšku nezdaniteľnej časti základu dane z príjmu fyzickej osoby pre príslušný kalendárny rok (pre rok 2013 je to 3735,94 eur, táto suma sa každoročne zvyšuje), môže si rodič ponechať celú zarobenú sumu a zároveň bude ušetrený byrokracie. Dnes si rodičia tiež  môžu privyrábať, pretože nápad Smeru zakázať prácu pri poberaní rodičovského príspevku našťastie neprešiel - ale zo zarobenej sumy viac ako tretinu musia zaplatiť na odvodoch, nehovoriac o absurdnej byrokracii okolo práce na dohodu.

Takže zhrnutie: navrhujeme, aby rodič mohol popri poberaní rodičovského príspevku zarobiť prácou na dohodu ďalších 3736 eur za rok (resp. 311 eur mesačne), z ktorých nebude musieť platiť žiadnu daň ani žiadne odvody.

Náš návrh nerieši všetky problémy zodpovedných rodičov, ale dva celkom určite: výrazne zvyšuje ich šancu nahradiť aspoň časť vypadnutého príjmu a zároveň zľahčí ich kontakt s profesiou a zvýši ich šance k plnohodnotnému návratu na trh práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?