Fico: "Si naozaj nevedieme zle."

Autor: Robert Žitňanský | 4.9.2013 o 15:05 | (upravené 5.9.2013 o 21:55) Karma článku: 27,16 | Prečítané:  7204x

Len včera sme mohli počuť, ako premiér Fico hovorí, že „ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle," keď si v Poľsku prebral ocenenie Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu. Volanie premiéra bolo vypočuté. A už dnes bolo pár takých čísiel a faktov zverejnených.

Tak napríklad, že Rwanda, Vietnam, Botswana a ďalších 74 krajín sveta je v súčasnosti pre podnikanie atraktívnejších ako naša ťažko skúšaná domovina. Vyplýva to z práve zverejneného Globálneho indexu konkurencieschopnosti, vydávaného pravidelne Svetovým ekonomickým fórom. Slovensko sa v tomto rebríčku prepadlo na najhoršiu úroveň za posledných 16 rokov (to tu ešte vládol akýsi Vladimír Mečiar a jeho parta) a oproti časom reformnej druhej Dzurindovej vlády (2005) kleslo o 37 miest (zo 41. na 78. miesto).

Zverejnený index neukazuje nič prekvapivé. Naše najväčšie slabiny (z pohľadu ľudí, ktorí tu podnikajú a vytvárajú pracovné miesta) sú tieto:

  • Bezkonkurenčne najhorší sme v kvalite verejných inštitúcií (chápu sa tu v širokom zmysle, teda vrátane vymáhania práva alebo dôvery v politikov, kde sme na 139. mieste z celkovo 148 hodnotených krajín).
  • Slabá je aj kvalita vzdelávacieho systému (130. miesto zo 148 hodnotených krajín sveta).
  • A problém máme aj s trhom práce (napríklad v položke „efekt zdanenia na motivácie pracovať" sme na 131. mieste na svete, v kategórii „schopnosť udržať talenty" sme na 130. mieste v rebríčku).

V porovnaní s krajinami na podobnom stupni ekonomického rozvoja zaostávame v spomínaných inštitúciách, v inováciách, v infraštruktúre a vo vzdelávaní. Napokon, všetky detaily sú dostupné na webe.

Aby toho nebolo málo, priložili aj štatistici pár čísiel a faktov na chrúmanie. Zamestnanosť v 2. štvrťroku (teda od nástupu Ficovej vlády) klesla o 0,3% (teda ubudlo približne 6900 pracovných miest) a počet ľudí, ktorí podľa zistení Štatistického úradu pracujú v zahraničí, stúpol o 14,2% (na vyše 136 tisíc ľudí). Súhrnne teda Slovensko prišlo od nástupu Ficovej vlády o takmer 30 tisíc pracovných miest, ktoré neboli nahradené inou ekonomickou aktivitou.

Takže tu máme situáciu, keď takmer štyria z desiatich ľudí v produktívnom veku nie sú ekonomicky aktívni, situácia sa zhoršuje a vláda namiesto podpory ekonomickej aktivity robí všetko pre jej pridusenie.

  • Zvýšila odvody a daňové zaťaženie práce.
  • Nečinne sa prizerá rozkladu justície.
  • Zhoršila zákonník práce a tým zlikvidovala tisícky pracovných miest.
  • Obmedzila a výrazne skomplikovala flexibilnejšie formy práce - na dohody a na živnosť.
  • Nevie zastaviť masívne daňové úniky, osobitne na organizovaných veľkých podvodoch s DPH.
  • Všade bujnie veľká korupcia a na stole sú megalomanské projekty (jedna zdravotná poisťovňa a podobne) ako opísané z biznis plánov veľkých oligarchických skupín...

A onen Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu nielenže nemá nijakú pozitívnu víziu a riešenia, ktoré by aspoň neškodili, ale naopak vyhlasuje, že „si naozaj nevedieme zle". Nie, nerobí si srandu. Má pravdu - on a jeho parta si zatiaľ naozaj nevedie zle. Bude to platiť až dovtedy, kým tu budú väčšinu viac než toto zaujímať jeho milostné pletky.

Nič proti láske v zrelom veku, samozrejme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?