Fico: "Si naozaj nevedieme zle."

Autor: Robert Žitňanský | 4.9.2013 o 15:05 | (upravené 5.9.2013 o 21:55) Karma článku: 27,16 | Prečítané:  7200x

Len včera sme mohli počuť, ako premiér Fico hovorí, že „ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle," keď si v Poľsku prebral ocenenie Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu. Volanie premiéra bolo vypočuté. A už dnes bolo pár takých čísiel a faktov zverejnených.

Tak napríklad, že Rwanda, Vietnam, Botswana a ďalších 74 krajín sveta je v súčasnosti pre podnikanie atraktívnejších ako naša ťažko skúšaná domovina. Vyplýva to z práve zverejneného Globálneho indexu konkurencieschopnosti, vydávaného pravidelne Svetovým ekonomickým fórom. Slovensko sa v tomto rebríčku prepadlo na najhoršiu úroveň za posledných 16 rokov (to tu ešte vládol akýsi Vladimír Mečiar a jeho parta) a oproti časom reformnej druhej Dzurindovej vlády (2005) kleslo o 37 miest (zo 41. na 78. miesto).

Zverejnený index neukazuje nič prekvapivé. Naše najväčšie slabiny (z pohľadu ľudí, ktorí tu podnikajú a vytvárajú pracovné miesta) sú tieto:

  • Bezkonkurenčne najhorší sme v kvalite verejných inštitúcií (chápu sa tu v širokom zmysle, teda vrátane vymáhania práva alebo dôvery v politikov, kde sme na 139. mieste z celkovo 148 hodnotených krajín).
  • Slabá je aj kvalita vzdelávacieho systému (130. miesto zo 148 hodnotených krajín sveta).
  • A problém máme aj s trhom práce (napríklad v položke „efekt zdanenia na motivácie pracovať" sme na 131. mieste na svete, v kategórii „schopnosť udržať talenty" sme na 130. mieste v rebríčku).

V porovnaní s krajinami na podobnom stupni ekonomického rozvoja zaostávame v spomínaných inštitúciách, v inováciách, v infraštruktúre a vo vzdelávaní. Napokon, všetky detaily sú dostupné na webe.

Aby toho nebolo málo, priložili aj štatistici pár čísiel a faktov na chrúmanie. Zamestnanosť v 2. štvrťroku (teda od nástupu Ficovej vlády) klesla o 0,3% (teda ubudlo približne 6900 pracovných miest) a počet ľudí, ktorí podľa zistení Štatistického úradu pracujú v zahraničí, stúpol o 14,2% (na vyše 136 tisíc ľudí). Súhrnne teda Slovensko prišlo od nástupu Ficovej vlády o takmer 30 tisíc pracovných miest, ktoré neboli nahradené inou ekonomickou aktivitou.

Takže tu máme situáciu, keď takmer štyria z desiatich ľudí v produktívnom veku nie sú ekonomicky aktívni, situácia sa zhoršuje a vláda namiesto podpory ekonomickej aktivity robí všetko pre jej pridusenie.

  • Zvýšila odvody a daňové zaťaženie práce.
  • Nečinne sa prizerá rozkladu justície.
  • Zhoršila zákonník práce a tým zlikvidovala tisícky pracovných miest.
  • Obmedzila a výrazne skomplikovala flexibilnejšie formy práce - na dohody a na živnosť.
  • Nevie zastaviť masívne daňové úniky, osobitne na organizovaných veľkých podvodoch s DPH.
  • Všade bujnie veľká korupcia a na stole sú megalomanské projekty (jedna zdravotná poisťovňa a podobne) ako opísané z biznis plánov veľkých oligarchických skupín...

A onen Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu nielenže nemá nijakú pozitívnu víziu a riešenia, ktoré by aspoň neškodili, ale naopak vyhlasuje, že „si naozaj nevedieme zle". Nie, nerobí si srandu. Má pravdu - on a jeho parta si zatiaľ naozaj nevedie zle. Bude to platiť až dovtedy, kým tu budú väčšinu viac než toto zaujímať jeho milostné pletky.

Nič proti láske v zrelom veku, samozrejme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?