Richterove štatistické hry

Autor: Robert Žitňanský | 31.7.2013 o 0:48 | (upravené 31.7.2013 o 9:43) Karma článku: 25,44 | Prečítané:  3569x

Fascinácia mierou evidovanej nezamestnanosti núti politikov vymýšľať hocičo, len aby mohli s úsmevom popierať realitu. Klesá? Stúpa? Kto sa v tom má vyznať?

Minister Richter sa teší.Minister Richter sa teší.webnoviny.sk

Len celkom nedávno som nie veľmi objavne konštatoval, že ak sa všetka pozornosť sústredí na mieru nezamestnanosti, politici sú v pokušení robiť alebo tlačiť na štatistické hry s číslami. Neriešia skutočný problém, ktorým je málo roboty, namiesto toho sa sústredia na optické znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných - teda ľudí v aktívnom veku, ktorí si hľadajú prácu.

Neprešiel ani mesiac, a máme tu živý príklad. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) zmenilo metodiku výpočtu miery nezamestnanosti - vyradilo z evidencie dlhodobo nezamestnaných, ktorí popri hľadaní zamestnania pracujú na menších obecných prácach a dobrovoľných službách, teda napríklad pomáhajú v obciach zametať či polievať kvety.

Vďaka tejto zmene metodiky vláda môže tvrdiť, že miera nezamestnanosti klesá. Konkrétne v júni podľa ÚPSVaR medzimesačne klesla o 0,01 percentuálneho bodu.

Ako však odhalila NBS, miera nezamestnanosti klesá (aj to len mikroskopicky) iba pre zmenu metodiky - bez tejto zmeny by naopak ďalej rástla - v prípade júna by sa najmä pre prílev absolventov škôl do evidencie zvýšila o približne 0,2 percentuálneho bodu.

V tomto roku to pritom nie je prvý takýto "pokles" nezamestnanosti. Vo februári minister práce Ján Richter ohlasoval zníženie miery nezamestnanosti o 0,09 percentuálneho bodu - zabudol len upresniť, že klesla výhradne a len pre mimoriadny nárast počtu uchádzačov o zamestnanie, zapojených do rekvalifikačných a vzdelávacích kurzov, a preto dočasne vyradených zo štatistiky.

Ak to teda zhrnieme: Nezamestnanosť na Slovensku v skutočnosti neklesá, ale naopak rastie. Bez úpravy metodiky miera nezamestnanosti v júni rástla vo všetkých krajoch Slovenska a dosiahla 14,66%. Je teda najvyššia za posledných 9 rokov.

Štatistickými hrami sa k zníženiu počtu nezamestnaných nepreklameme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?