Socialisti & zdravý rozum

Autor: Robert Žitňanský | 5.4.2013 o 12:15 | (upravené 5.4.2013 o 12:37) Karma článku: 17,50 | Prečítané:  1888x

Aj socialisti dokážu prekvapiť. Francúzska ľavicová vláda sa rozhodla zásadne zredukovať množstvo noriem a regulácií, ktoré obmedzujú podnikanie. Ideologické salto? Nie, to sa len po vyčerpaní všetkých iných možností k slovu dostal zdravý rozum.

Byrokracia a šikanovanie občanov - a osobitne podnikateľov - rozrastajúcou sa byrokraciou a nezmyselnými reguláciami je už neúnosná. Každý, kto podniká, to pozná na vlastnej koži. A kto nepodniká, mal by sa opýtať svojho zamestnávateľa, koľko papierov, výkazov a pečiatok musí jeho chlebodarca neustále „riešiť", aby zamestnancovi zabezpečil prácu.

Kým sa to nezmení, Slovensko nemá šancu na výrazné a trvalé ekonomické oživenie. Z desiatok stretnutí s drobnými, strednými aj veľkými zamestnávateľmi na Slovensku nebolo ani jedno, kde by o tom podnikatelia nehovorili. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska podnikateľ strávi nad papiermi, ktoré od neho vyžaduje štát, v priemere približne pätinu svojho pracovného času. Môžeme sa potom čudovať, že v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti sú pred nami aj krajiny ako Rwanda, Irán či Rusko, v rámci EÚ sú na tom horšie len Gréci či Rumuni a v hodnotení administratívneho zaťaženia podnikateľov sme na 132. mieste zo 144 hodnotených krajín sveta?

Ficova vláda - prívlastok „ľavicová" by pre ňu bol neprimerane lichotivý - robí presný opak toho, čo velí rozum. Podnikanie, zamestnávanie a prácu vytrvalo sťažuje a s problémami bojuje ďalšou sériou štátno-plánovacích ideí namiesto toho, aby pracovitým ľuďom rozviazala ruky. Milé pokusy niečo na tom zmeniť prichádzajú výhradne z mimovládneho prostredia (napríklad veľmi užitočný portál businessfriendly.sk, iniciovaný Republikovou úniou zamestnávateľov, už po pár dňoch obsahuje 80 veľmi poučných konkrétnych podnetov), pričom tieto pokusy môžu mať šancu, len keď Ficova vláda poprie svoju mentálnu DNA.

Aj preto sme vlani na jeseň predstavili ako dôležitú súčasť nášho ekonomického programu konkrétne opatrenia na dôsledné odbúranie byrokracie a šikanovania občanov, a obzvlášť podnikateľov, zo strany štátu.

V skratke:

  • Zrušíme všetky zbytočné regulácie, normy a povolenia na základe hĺbkového auditu platnej legislatívy upravujúcej podnikanie (zákony, vyhlášky, nariadenia, normy atď.).
  • Zavedieme princíp práva na strane žiadateľa - pokiaľ štát v stanovenej lehote nezistí porušenia legislatívy, akákoľvek žiadosť bude automaticky považovaná za schválenú.
  • Vytvoríme špecializovaný tím na boj proti šikanovaniu, ktorý bude na princípe „mystery shoppingu" (teda predstieraných občianskych požiadaviek) permanentne kontrolovať činnosť verejných inštitúcií vo vzťahu k občanom. Tento tím bude zložený aj zo zástupcov organizácií na ochranu spotrebiteľov a malých a stredných podnikateľov.
  • Zavedieme pravidlo, že každý štátny úradník, ktorý svojvoľne (nad rámec jednoznačných pravidiel) šikanoval bezúhonného občana alebo podnikateľa, musí niesť osobnú zodpovednosť za svoje konanie. V prípade, ak bude šikanovanie dôsledkom priameho pokynu nadriadeného, zodpovednosť ponesie nadriadený úradníka.

A teraz späť k Francúzom. Ich socialistická vláda - po rôznych excesoch, ktoré investorov vyháňali a ekonomiku dusili, vrátane 75% dane z príjmu pre bohatých - pred pár mesiacmi ohlásila rozsiahly audit činnosti verejnej správy (už zrušila vyše 100 absurdných komisií a výborov) a tiež audit byrokracie s cieľom zredukovať vyše 400 tisíc regulácií, obmedzujúcich podnikanie. Súčasťou francúzskej snahy oslobobiť podnikanie od rastúcej byrokracie má byť aj inšpiratívne pravidlo, že každá nová regulácia môže byť prijatá len vtedy, keď bude iná - už existujúca - zrušená.

Nie, francúzski socialisti sa iste neinšpirovali programom Novej väčšiny. Len počúvajú zdravý rozum. Musíme veriť - a niečo pre to aj robiť - aby sme sa toho dožili aj u nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?