Ficova šanca na rastový stimul

Autor: Robert Žitňanský | 5.2.2013 o 8:17 | (upravené 5.2.2013 o 8:43) Karma článku: 12,96 | Prečítané:  1926x

Slovenská vláda môže k oživeniu našej ekonomiky prispieť jediným naozaj účinným prorastovým stimulom - a to zásadnými zmenami v kvalite podnikateľského prostredia a vymáhateľnosti práva. Toho sa nedočkáme. Ale vo vzduchu je ešte čosi, čo by oživeniu určite pomohlo a dokonca aj vláda Smeru tomu môže napomôcť.

Vytvorenie zóny voľného obchodu medzi EÚ a USA začína po viac ako 20 rokoch úvah konečne vyzerať ako realistická vec a debata o nej naberá na otáčkach. Stokrát hurá!

Pri pohľade z hlbokých slovenských dolín sa zóna voľného obchodu medzi Európou a Amerikou môže javiť ako odťažitá téma. Ale nie je - a to z viacerých dôvodov.

Po prvé, odstránenie obchodných bariér, obmedzení a taríf prinesie oživenie vzájomného obchodu a investícií. Už dnes sú Spojené štáty najväčším obchodným partnerom EÚ a ďalší stimul pre vzájomný obchod by ekonomicky pomohol obom stranám. Európska komisia odhaduje, že dlhodobo by takáto dohoda mohla zvýšiť hrubý domáci produkt v EÚ o 0,52%, čo je približne 120 miliárd eur. Dnes sú síce mnohé európske a aj americká ekonomika v problémoch, ale stále sú to výrazne najbohatšie a najinovatívnejšie ekonomické celky sveta. Zväčšenie priestoru slobodnej obchodnej výmeny môže výrazne pomôcť všetkým. Aj slovenským firmám, ktoré budú môcť bez bariér (a teda jednoduchšie a lacnejšie ako dnes) vyvážať na veľký americký trh. A dohoda by pomohla aj samotnej EÚ, ktorá by musela (zároveň s Američanmi) výrazne liberalizovať - čiže oslobodiť - svoje vysoko chránené a dotované poľnohospodárstvo. Asi však neprekvapí, že práve poľnohospodárstvo bude najväčším problémom v rokovaniach.

Po druhé, v dnešnom svete je pre Európu - a pre nás na Slovensku takisto - nesmierne dôležité z geopolitických a civilizačných dôvodov čo najviac prehlbovať spoločné záujmy so Spojenými štátmi. Ako už pred viac ako 10 rokmi v knihe Statecraft (Umenie vládnuť) poznamenala bývalá britská premiérka Margaret Thatcher, je v najbytostnejšom záujme Európy zmenšiť svoju závislosť na americkej obrane, ale zároveň zväčšiť obchodnú spoluprácu vytvorením spoločnej zóny voľného obchodu. Spojené štáty boli dlhé desatročia jediným skutočným garantom európskej bezpečnosti, a dnes je čoraz jasnejšie, že už sa im platiť za európsku bezpečnosť príliš nechce. Ale zato sú viac ako v minulosti otvorené dohode o voľnom obchode. Svet sa mení, a s ním aj americké záujmy. Zhodou okolností sú však súčasné americké priority, týkajúce sa Európy, aj v našom vlastnom záujme. Bola by veľká škoda to nevyužiť.

Európska únia, do ktorej už takmer desaťročie patríme aj my, momentálne rokuje aj o ďalších podobných dohodách o voľnom obchode s Indiou, Japonskom, Kanadou, Singapurom a ďalšími krajinami sveta. Už dnes je takmer 90% svetového dopytu generovaného mimo EÚ, a podľa Európskej komisie by úspešné dotiahnutie všetkých „rozrobených" dohôd o voľnom obchode zvýšilo výkon európskej ekonomiky o ďalšie Rakúsko alebo Dánsko. Aká časť z očakávaných 2,2 milióna nových pracovných miest by vznikla na Slovensku, to by samozrejme záležalo najmä na našej schopnosti vytvoriť z našej krajiny miesto, atraktívne pre investovanie a podnikanie.

Ak premiér Fico hovorí o prorastových stimuloch, ktoré vraj jeho vláda chystá, zrejme nemôžeme očakávať, že by poprel všetko, čo doposiaľ jeho vláda na slovenskej ekonomike pácha. Ale ak bude na pôde Únie podporovať a presadzovať voľný obchod, bude to jeho príležitosť podporiť aj oživenie slovenskej ekonomiky. Držme mu palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?