Ficova šanca na rastový stimul

Autor: Robert Žitňanský | 5.2.2013 o 8:17 | (upravené 5.2.2013 o 8:43) Karma článku: 12,96 | Prečítané:  1928x

Slovenská vláda môže k oživeniu našej ekonomiky prispieť jediným naozaj účinným prorastovým stimulom - a to zásadnými zmenami v kvalite podnikateľského prostredia a vymáhateľnosti práva. Toho sa nedočkáme. Ale vo vzduchu je ešte čosi, čo by oživeniu určite pomohlo a dokonca aj vláda Smeru tomu môže napomôcť.

Vytvorenie zóny voľného obchodu medzi EÚ a USA začína po viac ako 20 rokoch úvah konečne vyzerať ako realistická vec a debata o nej naberá na otáčkach. Stokrát hurá!

Pri pohľade z hlbokých slovenských dolín sa zóna voľného obchodu medzi Európou a Amerikou môže javiť ako odťažitá téma. Ale nie je - a to z viacerých dôvodov.

Po prvé, odstránenie obchodných bariér, obmedzení a taríf prinesie oživenie vzájomného obchodu a investícií. Už dnes sú Spojené štáty najväčším obchodným partnerom EÚ a ďalší stimul pre vzájomný obchod by ekonomicky pomohol obom stranám. Európska komisia odhaduje, že dlhodobo by takáto dohoda mohla zvýšiť hrubý domáci produkt v EÚ o 0,52%, čo je približne 120 miliárd eur. Dnes sú síce mnohé európske a aj americká ekonomika v problémoch, ale stále sú to výrazne najbohatšie a najinovatívnejšie ekonomické celky sveta. Zväčšenie priestoru slobodnej obchodnej výmeny môže výrazne pomôcť všetkým. Aj slovenským firmám, ktoré budú môcť bez bariér (a teda jednoduchšie a lacnejšie ako dnes) vyvážať na veľký americký trh. A dohoda by pomohla aj samotnej EÚ, ktorá by musela (zároveň s Američanmi) výrazne liberalizovať - čiže oslobodiť - svoje vysoko chránené a dotované poľnohospodárstvo. Asi však neprekvapí, že práve poľnohospodárstvo bude najväčším problémom v rokovaniach.

Po druhé, v dnešnom svete je pre Európu - a pre nás na Slovensku takisto - nesmierne dôležité z geopolitických a civilizačných dôvodov čo najviac prehlbovať spoločné záujmy so Spojenými štátmi. Ako už pred viac ako 10 rokmi v knihe Statecraft (Umenie vládnuť) poznamenala bývalá britská premiérka Margaret Thatcher, je v najbytostnejšom záujme Európy zmenšiť svoju závislosť na americkej obrane, ale zároveň zväčšiť obchodnú spoluprácu vytvorením spoločnej zóny voľného obchodu. Spojené štáty boli dlhé desatročia jediným skutočným garantom európskej bezpečnosti, a dnes je čoraz jasnejšie, že už sa im platiť za európsku bezpečnosť príliš nechce. Ale zato sú viac ako v minulosti otvorené dohode o voľnom obchode. Svet sa mení, a s ním aj americké záujmy. Zhodou okolností sú však súčasné americké priority, týkajúce sa Európy, aj v našom vlastnom záujme. Bola by veľká škoda to nevyužiť.

Európska únia, do ktorej už takmer desaťročie patríme aj my, momentálne rokuje aj o ďalších podobných dohodách o voľnom obchode s Indiou, Japonskom, Kanadou, Singapurom a ďalšími krajinami sveta. Už dnes je takmer 90% svetového dopytu generovaného mimo EÚ, a podľa Európskej komisie by úspešné dotiahnutie všetkých „rozrobených" dohôd o voľnom obchode zvýšilo výkon európskej ekonomiky o ďalšie Rakúsko alebo Dánsko. Aká časť z očakávaných 2,2 milióna nových pracovných miest by vznikla na Slovensku, to by samozrejme záležalo najmä na našej schopnosti vytvoriť z našej krajiny miesto, atraktívne pre investovanie a podnikanie.

Ak premiér Fico hovorí o prorastových stimuloch, ktoré vraj jeho vláda chystá, zrejme nemôžeme očakávať, že by poprel všetko, čo doposiaľ jeho vláda na slovenskej ekonomike pácha. Ale ak bude na pôde Únie podporovať a presadzovať voľný obchod, bude to jeho príležitosť podporiť aj oživenie slovenskej ekonomiky. Držme mu palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?