Strieľajte do koní!

Autor: Robert Žitňanský | 5.12.2012 o 8:26 | (upravené 5.12.2012 o 8:34) Karma článku: 17,99 | Prečítané:  2185x

Ficova vláda si môže zaknihovať symbolické víťazstvo nad symbolom modernizačných reforiem - 80 hlasmi svojich poslancov práve zrušila rovnú daň.

Sidney Nolan: Kôň padajúci cez útesSidney Nolan: Kôň padajúci cez útes

Je to víťazstvo nad... čím vlastne? Rovná daň sama osebe nebola zázračnou tabletkou, ktorá priniesla Slovensku nových veľkých investorov a nádych prosperity v rokoch 2005 - 2007. Na rovnej dani nebola najpodstatnejšia dokonca ani často diskutovaná sadzba, oných 19%. Najpodstatnejšie na rovnej dani bolo, že priniesla výrazné zjednodušenie zdaňovania príjmov a stala sa marketingovou značkou, vďaka ktorej sa dovtedy prehliadané (pretože neatraktívne) Slovensko dostalo na radar investorov.

Z pohľadu väčších firiem sa rozhodnutím Ficovej vlády rovná daň neruší. Aj naďalej budú platiť rovnakú sadzbu dane zo zisku bez ohľadu na to, aký veľký ten zisk bude, akurát sa im citeľne zvyšuje sadzba z 19 na 23%. Urobiť toto rozhodnutie v kombinácii s citeľným zvyšovaním odvodov, hlúpym zhoršením Zákonníka práce, neschopnosťou čeliť škodlivým reguláciám z Bruselu a rozkladajúcou sa justíciou je však pre podnikanie (a pracovné miesta) na Slovensku rana istoty. Hovorí to 9 z 10 ekonómov, hovorí to každý zamestnávateľ, explicitne to hovorí dokonca aj Národná banka Slovenska.

Výsledkom nebude to, že zlí podnikatelia si na konci roka namiesto dvoch Ferrari budú môcť kúpiť iba jedno. Výsledkom budú - respektíve už sú a budú ešte viac - narastajúce zástupy pred úradmi práce. Bez práce a bez nádeje na slušnú prácu v blízkej budúcnosti.

Rovná daň sa zruší pre fyzické osoby. Tí, ktorí dobre zarábajú, budú platiť na dani z príjmu namiesto doterajších 19% až 25%. Koho to vytrestá? Skutočne bohatých ľudí nie - tí už roky optimalizujú dane prostredníctvom svojich firiem. Vytrestaní budú ľudia z vyššej strednej vrstvy, ktorí pracujú vo výskume, riadia firmy, majú špecifické know-how, vedia jazyky, tvrdo pracujú.

Navyše v návrate k progresívnej dani (vyšší príjem = vyššia sadzba dane) nie je nič spravodlivé, pretože už dnes je vďaka odpočítateľným položkám daňový systém progresívny (ľudia s nízkymi príjmami neplatia daň vôbec alebo platia výrazne nižšiu efektívnu sadzbu) a 10% najlepšie zarábajúcich zamestnancov zaplatí približne polovicu celého objemu vybranej dane z príjmu.

Symbolické víťazstvo Ficovej vlády nad rovnou daňou teda bude mať veľmi nesymbolické dôsledky:

 

  1. Viac nezamestnaných.
  2. Nižšie platy a vyššie nároky na zamestnancov, aby si udržali pracovné miesta, ktoré prežijú.
  3. Obrovskú motiváciu optimalizovať, hľadať únikové cesty, alebo pracovať načierno. Nie preto, že sme väčšinovo podvodníci, ale preto, že väčšina má pud sebazáchovy a musí napríklad načas splácať hypotéky, platiť účty či kupovať deťom oblečenie.

 

To, akým spôsobom táto vláda mení daňový a odvodový systém, je naozaj tragédia. Je to ako z winnetuovky, keď ktorýsi zloduch pri nájazde nepriateľov zakričal „Strieľajte do koní!". Áno, zastavme všetky kone, ktoré sa tu ešte hýbu, potom už nám zostanú len istoty sociálnych dávok pre všetkých.

Ale nezúfajme. Skôr alebo neskôr to spoločne zmeníme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?