reklama

Načo je nám takýto štát?

Že je fungovanie tohto štátu nafigu, vieme všetci. Okrem priamych dôsledkov ako sú obrovská strata času a peňazí každého z nás, to však má aj hlbšie a hrozivejšie konzekvencie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Spoločnosť, v ktorej ľudia prestanú vidieť zmysel inštitúcií a dodržiavania základných pravidliel, totiž smeruje k nevyhnutnému úpadku. Ak inštitúcie nefungujú a pravidlá neplatia, nastupujú zákony džungle - a v nich víťazia vždy tí bezohľadnejší.

Slovenská realita je dnes taká, že štát a jeho inštitúcie neslúžia občanom, ale často len sami sebe. Aj keby mal každý štátny úrad na svojom priečelí veľkým písmom vytesané „Sme len služobníci", nepomohlo by to. Kým budú mať úradníci k dispozícii veľkú okrúhlu pečiatku a budú sa riadiť pravidlami, ktoré umožňujú svojvoľný výklad, vždy budú oni pánmi a občania, ktorým majú služiť, budú prosíkajúci poddaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôsledky znášame všetci, ale asi najviac malí podnikatelia. Majitelia kaviarní, prevádzkari drobných pekární, syrární, mliekarní, výrobcovia nábytku, plastov, čohokoľvek. Hovoria o tom spontánne a pri každej príležitosti - pri desiatkach našich stretnutí nevynechal túto tému ani jeden. Sú demotivovaní, obťažovaní a často vydieraní všemožnými majiteľmi guľatých pečiatok (hygiena, bezpečnosť pri práci, požiarné predpisy, ...). Musia míňať peniaze a čas na uspokojovanie „mocných" úradníkov a nie na prácu pre seba a svojich zamestnancov. Alebo sa na podnikanie vykašľú.

Najnovší prípad šikanovania a vydierania podnikateľov zo Zlatých Moraviec pracovníkmi nitrianskeho Inšpektorátu práce, ktorý v piatok 12. októbra odhalil denník SME, je len výstižnou ilustráciou. „Inšpektor počas kontroly u súkromného podnikateľa ponúka možnosť zníženia pokuty, ktorú bude treba zaplatiť. Zároveň navrhuje, že môže zabezpečiť, aby v budúcnosti problémy neboli. Podnikateľ by za to platil mesačne bežnou faktúrou cez súkromnú firmu, ktorá poskytuje poradenstvo v tejto oblasti," zistil denník SME, pričom „ďalšie okolnosti prípadu naznačujú, že vedenie Inšpektorátu práce v Nitre o tom vie a nekoná". A to sa Inšpektoráty práce chystajú na novú vlnu kontrol, výsluchov a dokazovania v súvislosti so zmenou definície závislej práce...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak má štát fungovať, musia ľudia cítiť, že sa časti svojej slobody, delegovanej na svojich volených zástupcov a verejné inštitúcie, nevzdávajú zbytočne. Dobrý štát je efektívny v zabezpečovaní základných funkcií (obrana, bezpečnosť, vymáhanie pravidiel) a nestrká ruky a nohy do každých dverí. Inak totiž platí onen slávny Reaganov bonmot, že deväť najstrašidelnejších slov, ktoré človek môže počuť, znie: „Som z vlády a som tu, aby som pomohol".

Dá sa to zmeniť. Okrem celkovej zmeny étosu „služby občanom", čo je gigantická úloha s neistým výsledkom, ponúkam pár konkrétnych nápadov, ako v menších krokoch tento problém zlepšovať:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Pozrime sa na všetky normy, upravujúce styk občanov a podnikateľov s verejnou správou, a nemilosrdne škrtnime všetky byrokratické hlúposti, ktorých jediným zmyslom je, že dávajú náplň práce „majiteľom okrúhlych pečiatok". A to, čo zostane, musí vychádzať z princípu nevyhnutnosti (minimálne zásahy štátu do konania súkromných osôb) a jednoznačnosti (nulový priestor pre subjektívne rozhodovanie štátu a korupciu).

  • Zmeňme vzťah občana a štátu v úradnom styku tak, aby štát nebol všemocným schvaľovateľom. Uplatňujme princíp práva na strane žiadateľa - pokiaľ štát vstanovenej lehote nezistí porušenia legislatívy, akákoľvek žiadosť je automaticky považovaná za schválenú.

  • Vytvorme špecializovaný tím na boj proti šikanovaniu, ktorý bude na princípe „mystery shoppingu" (teda predstieraných občianskych požiadaviek) permanentne kontrolovať činnosť verejných inštitúcií vo vzťahu k občanom. A aby úradníci nekontrolovali úradníkov, doplňme tento tím aj o zástupcov organizácií na ochranu spotrebiteľov a malých a stredných podnikateľov.

  • A napokon, zaveďme pravidlo, že každý štátny úradník, ktorý svojvoľne (nad rámec jednoznačných pravidiel) šikanoval bezúhonného občana alebo podnikateľa, musí niesť osobnú zodpovednosť za svoje konanie.

Ak štát a jeho inštitúcie budú namiesto napĺňania jasnej misie a služby občanom ľudí len šikanovať a hádzať im polená pod nohy, bude Slovensko smutnou krajinou širokých lakťov a úzkych charakterov.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu