Rozpočet bez reforiem. Chvalabohu

Autor: Robert Žitňanský | 30.8.2012 o 16:33 | (upravené 30.8.2012 o 18:09) Karma článku: 14,64 | Prečítané:  1464x

„Môj problém spočíva v zladení mojich návykov s mojim čistým príjmom," povedal v polovici minulého storočia americký herec Errol Flynn. Nemyslel to ako vtip.

Flynn bral drogy a príliš veľa pil. Bol obľúbený, ale nedopadol dobre, a to isté hrozí aj nám. Tiež nevieme zladiť svoje návyky s našimi možnosťami, a tiež žijeme v príjemnom opojení, že nejako bolo a nejako bude, tak načo sa stresovať.

Milovníci stresu, ktorí si preštudovali, ako vláda plánuje hospodáriť s našimi peniazmi budúci rok, by sa však nad flynnovským problémom asi mali na chvíľku zamyslieť.

Návrh rozpočtu verejnej správy totiž hovorí, že na Slovensku bude menej ekonomickej slobody a viac ľudí, závislých na vláde. Vláda vyrieši svoj flynnovský problém tým, že svoje zlozvyky bude pestovať ešte viac, a vyšší účet strčí do ruky nám.

Deficit by mal na budúci rok klesnúť na 2.9% HDP (musíme splniť záväzok voči EK). Vláda musí hľadať dodatočné zdroje. Nehľadá ich však tam, kde evidentne ležia - napríklad v zlepšenom výbere dane z pridanej hodnoty, kde sme už v roku 2010 podľa analýzy ministerstva financií strácali  príjmy na úrovni 3,5% HDP (vtedy 2,3 miliardy eur) ročne, pričom „takmer polovica daňovej straty (1,6% HDP), je kvôli nižšej efektívnosti výberu voči priemeru EÚ".

Inými slovami, stačilo by zlepšiť výber DPH na úroveň PRIEMERU v EÚ a rozpočet by mohol byť miliardu a pár sto miliónov eur bohatší. Bez vyšších daní a bez zmrzačenia 2. piliera.

Vláda však, ako už mnohí postrehli, chce väčšinu znižovania deficitu dosiahnuť práve vyžmýkaním daňových poplatníkov. Celkový prínos všetkých schválených a navrhnutých konsolidačných opatrení vyčíslilo ministerstvo financií na približne 1,2 miliardy eur (dosť sa podobá sume, o ktorej už bola reč v súvislosti s realistickými možnosťami zníženia únikov DPH). Z toho vyše miliardy má na budúci rok priniesť zosekanie 2. piliera a vyššie odvody. Zvyšok zaplatia finančné inštitúcie a firmy v regulovaných odvetviach v osobitnom odvode (kto myslíte, že tieto peniaze zaplatí naozaj?), a tiež fajčiari či motoristi.

Kobercový daňovo-odvodovo-dôchodkový útok najmä na strednú vrstvu teda vláde (ako dúfa) prinesie vláde približne 1,2 miliardy eur.

Vo výdavkoch je Ficova vláda o poznanie menej odvážna. Okrem plošných opatrení typu viazania výdavkov nevidno nijaký ucelený plán šetriť. Jediné, o čom sa zatiaľ hovorí, je reforma verejnej správy (ESO), ale v rozpočte sa dočítate, že ústredná štátna správa by v budúcom roku mala zamestnávať o 7 715 úradníkov viac ako v tomto roku. Celkovo bude pre verejnú správu pracovať takmer 350 tisíc ľudí. A výdavky štátu (očistené o čerpanie eurofondov) majú rásť v údajne superťažkom konsolidačnom roku o 1,5%.

Nijakú skutočnú reformu, ktorá by umožnila dlhodobo (aj vzhľadom na hrozivú demografiu) udržať výdavky pod kontrolou a zvyšovala efektívnosť ich vynakladania, Ficova vláda zatiaľ nemá. Chvalabohu.

Predstava, že táto parta s jedinou zdieľanou ideou „je nám jedno, čo bude po nás" by sa púšťala do štrukturálnych reforiem, je oveľa desivejšia než to, čo predviedli doteraz. Dane a odvody sa dajú opraviť pomerne rýchlo. Zásadné zmeny by len tak ľahko zmyť nešlo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?