Rozpočet bez reforiem. Chvalabohu

Autor: Robert Žitňanský | 30.8.2012 o 16:33 | (upravené 30.8.2012 o 18:09) Karma článku: 14,64 | Prečítané:  1465x

„Môj problém spočíva v zladení mojich návykov s mojim čistým príjmom," povedal v polovici minulého storočia americký herec Errol Flynn. Nemyslel to ako vtip.

Flynn bral drogy a príliš veľa pil. Bol obľúbený, ale nedopadol dobre, a to isté hrozí aj nám. Tiež nevieme zladiť svoje návyky s našimi možnosťami, a tiež žijeme v príjemnom opojení, že nejako bolo a nejako bude, tak načo sa stresovať.

Milovníci stresu, ktorí si preštudovali, ako vláda plánuje hospodáriť s našimi peniazmi budúci rok, by sa však nad flynnovským problémom asi mali na chvíľku zamyslieť.

Návrh rozpočtu verejnej správy totiž hovorí, že na Slovensku bude menej ekonomickej slobody a viac ľudí, závislých na vláde. Vláda vyrieši svoj flynnovský problém tým, že svoje zlozvyky bude pestovať ešte viac, a vyšší účet strčí do ruky nám.

Deficit by mal na budúci rok klesnúť na 2.9% HDP (musíme splniť záväzok voči EK). Vláda musí hľadať dodatočné zdroje. Nehľadá ich však tam, kde evidentne ležia - napríklad v zlepšenom výbere dane z pridanej hodnoty, kde sme už v roku 2010 podľa analýzy ministerstva financií strácali  príjmy na úrovni 3,5% HDP (vtedy 2,3 miliardy eur) ročne, pričom „takmer polovica daňovej straty (1,6% HDP), je kvôli nižšej efektívnosti výberu voči priemeru EÚ".

Inými slovami, stačilo by zlepšiť výber DPH na úroveň PRIEMERU v EÚ a rozpočet by mohol byť miliardu a pár sto miliónov eur bohatší. Bez vyšších daní a bez zmrzačenia 2. piliera.

Vláda však, ako už mnohí postrehli, chce väčšinu znižovania deficitu dosiahnuť práve vyžmýkaním daňových poplatníkov. Celkový prínos všetkých schválených a navrhnutých konsolidačných opatrení vyčíslilo ministerstvo financií na približne 1,2 miliardy eur (dosť sa podobá sume, o ktorej už bola reč v súvislosti s realistickými možnosťami zníženia únikov DPH). Z toho vyše miliardy má na budúci rok priniesť zosekanie 2. piliera a vyššie odvody. Zvyšok zaplatia finančné inštitúcie a firmy v regulovaných odvetviach v osobitnom odvode (kto myslíte, že tieto peniaze zaplatí naozaj?), a tiež fajčiari či motoristi.

Kobercový daňovo-odvodovo-dôchodkový útok najmä na strednú vrstvu teda vláde (ako dúfa) prinesie vláde približne 1,2 miliardy eur.

Vo výdavkoch je Ficova vláda o poznanie menej odvážna. Okrem plošných opatrení typu viazania výdavkov nevidno nijaký ucelený plán šetriť. Jediné, o čom sa zatiaľ hovorí, je reforma verejnej správy (ESO), ale v rozpočte sa dočítate, že ústredná štátna správa by v budúcom roku mala zamestnávať o 7 715 úradníkov viac ako v tomto roku. Celkovo bude pre verejnú správu pracovať takmer 350 tisíc ľudí. A výdavky štátu (očistené o čerpanie eurofondov) majú rásť v údajne superťažkom konsolidačnom roku o 1,5%.

Nijakú skutočnú reformu, ktorá by umožnila dlhodobo (aj vzhľadom na hrozivú demografiu) udržať výdavky pod kontrolou a zvyšovala efektívnosť ich vynakladania, Ficova vláda zatiaľ nemá. Chvalabohu.

Predstava, že táto parta s jedinou zdieľanou ideou „je nám jedno, čo bude po nás" by sa púšťala do štrukturálnych reforiem, je oveľa desivejšia než to, čo predviedli doteraz. Dane a odvody sa dajú opraviť pomerne rýchlo. Zásadné zmeny by len tak ľahko zmyť nešlo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?