Máte 30 a menej? Zabudnite na dôchodok

Autor: Robert Žitňanský | 31.7.2012 o 8:00 | (upravené 31.7.2012 o 8:16) Karma článku: 19,40 | Prečítané:  7737x

Zmeniť systém, ktorý ovplyvní život a očakávania ľudí na desaťročia, v priebehu pár hodín? Ficova vláda je s tým v pohode - práve v tejto chvíli sa to deje.

 

Čo zníženie odvodu do 2. dôchodkového piliera z 9 na 4 percentá platu vlastne znamená? Ako príklad môže poslúžiť 22 ročný mladý človek, ktorý na jeseň toho roka prvý krát začne pracovať, bude platiť odvody ďalších 40 rokov, v rámci 2. piliera bude celý čas v garantovanom fonde s nízkym ročným zhodnotením 2,5 percenta a celý čas bude zarábať priemernú mzdu.

Tento priemerný zamestnanec na konci 40 ročného produktívneho veku bude mať na svojom dôchodkovom účte o 66 429 eur menej, ako by mal, keby Ficova vláda neznížila odvod z 9 na 4%. Túto sumu vyrátala sama Ficova vláda, aby bolo jasné.

Za 66 249 eur si dnes môžete kúpiť 4-izbový byt v Prešove, 3-izbový byt v Trenčíne, Nitre alebo v Žiline, 2-izbový byt v centre Košíc... Napríklad.

Kto bude zarábať viac ako priemernú mzdu, stratí pochopiteľne ešte viac. A kto už si nejaký čas šetrí, stratí „iba" pomernú časť za roky platenia odvodov, ktoré mu do dôchodku ešte zostávajú.

Ficova vláda však jeho eurá potrebuje tu a teraz - čo bude o 40 rokov, nemusí trápiť dokonca ani tých mladších „motorkárov", ktorí v nej sedia. Aj oni pritom vedia, že dlhodobo tým problém s financovaním dôchodkov nevyriešia, len ho o pár rokov odsunú. Podľa aktuálnych prognóz ministerstva financií sa totiž aj po prijatí všetkých avizovaných dôchodkových opatrení (osekanie 2. piliera, zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov, zníženie valorizácie, zvyšovanie veku odchodu do dôchodku...) bude deficit dôchodkového systému po pár rokoch opäť zvyšovať. A v roku 2050 presiahne 5% HDP.

Je škoda, že keď sa pred necelým desaťročím robila dôchodková reforma, reformátori si nedali viac námahy, aby aspoň pre jej hlavnú myšlienku našli porozumenie aj u vtedy ešte relatívne slabého opozičného Fica. Aj keď sa nechce veriť, že by jej nerozumel. V skutočnosti je to totiž jediná cesta, ako pre dnešných tridsiatnikov a mladších zabezpečiť aspoň ako-tak normálny dôchodok.

Z čoho teda budeme o pár rokov financovať nároky dôchodcov? Objavíme obrovské ropné pole pod Banskou Bystricou alebo templársky poklad? Môžeme dúfať, ale realistickejšie je očakávať minimálne dôchodky, posunuté niekde k hranici priemerného dožitia, aby sme ich čerpali čo najkratšie.

Rok 2050 nie je až tak ďaleko - dnešní 24-roční po 40 rokoch platenia odvodov budú práve vtedy riešiť, aký bude ich dôchodok. Aký asi?

Tento obrovský zásah do budúcich dôchodkov Ficova vláda nechce dokonca ani len normálne prerokovať - robí tak v skrátenom legislatívnom konaní s odôvodnením, že „štátu hrozia značné hospodárske škody". Čo sa deje? „Vzhľadom na nepriaznivý vývoj daňových príjmov, ako aj niektoré nekryté výdavky štátneho rozpočtu, je súčasný stav verejných financií vážny a je nevyhnutné vykonať čím skôr opatrenia na zabránenie ďalšieho rastu jeho negatívneho vývoja."

V skratke: Máme problém v rozpočte. Nevieme, čo s ním. Nedarí sa nám zlepšiť výber daní. Potrebujeme míňať na všemožné výborné projekty. A preto vám vezmeme desaťtisíce eur z vašich budúcich dôchodkov.

 

Ficova vláda sa nemýli. „Štátu hrozia značné hospodárske škody". Z každého ďalšieho dňa jej vládnutia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?