reklama

Prečo lezieš do politiky?

Fakt do toho chceš ísť? Túto otázku teraz - po ohlásení mojej spolupráce s tímom Daniela Lipšica - dostávam dosť často. Dobrá otázka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Už viac ako 17 rokov zblízka pozorujem slovenskú politiku a ekonomiku. Ako ekonomický novinár som sprostredkovával a komentoval rozhodnutia a názory iných. Pracoval som aj ako poradca reformného vicepremiéra pre ekonomiku, ako výskumník v mimovládnej organizácii aj ako konzultant v súkromnom sektore.

Boli to dobré roky. Prečo som teda prešiel „na druhú stranu“? Cítim tú rastúcu nespokojnosť a frustráciu z toho, ako funguje a vyzerá naša krajina, a aj naši volení zástupcovia, reprezentujúci ľudí, ktorí dávajú prednosť slobode pred závislosťou na štáte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vidím aj beznádej a rezignáciu ľudí, ktorí neveria, že môže byť lepšie a že veľké časti našej krajiny neskončia vysťahované a opustené.

Chápem aj všadeprítomné sklamanie z politiky a politikov, ale aj to, že v slobodnej spoločnosti žijeme iba tak, ako si to sami zariadime. Starý grécky filozof Platón nie je zdrojom môjho politického presvedčenia, ale má úplnú pravdu, keď hovorí, že „múdri ľudia, ktorí sa vyhýbajú politike, sú potrestaní tým, že im vládnu hlupáci“. Nepovažujem sa za hlupáka a nechcem, aby mi takí vládli. Musím pre to niečo urobiť, a dospel som k záveru, že to, čo som preto robil doteraz, už nestačí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už dlho ma štve jeden zvláštny paradox. Takmer každý človek niečo vie robiť a chce sa cítiť nejako užitočný sebe, svojej rodine, svojmu okoliu. Napriek tomu sú tu státisíce ľudí, ktorí sa realizovať nemôžu. Nie je to však preto, že im v ceste stoja neprekonateľné prekážky? Príliš veľa byrokracie, nekvalitné verejné inštiúcie, šikanovanie od úradníkov, vysoké dane a odvody, nevymožiteľnosť zmlúv a zákonov, nepriechodná spravodlivosť?

Potrebujeme viac ekonomickej slobody. Dobre sa tu bude žiť vtedy, keď bude pribúdať ekonomicky sebestačných ľudí, ktorí nebudú závislí na štáte. Musíme zmeniť atmosféru na Slovensku, aby ľudia cítili a verili, že má zmysel tvrdo pracovať, vymýšľať nové veci a realizovať svoje nápady, podnikať. A tí, ktorí tvrdo pracujú a dodržiavajú pravidlá, musia pocítiť, že to má zmysel a majú sa lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac ako 20 rokov naše vlády chodia za veľkými investormi s otázkou: Čo pre vás môžeme urobiť? Veľkí investori nám pomohli, to je fajn. Ale už nechodia. A tí, ktorí tu sú, sa kedykoľvek môžu zdvihnúť aj odísť trebárs do Indie. Dnes preto musíme urobiť oveľa viac pre tých, ktorí tu žijú, majú tu korene a rodiny. Čo pre vás môžeme urobiť? To sa musíme pýtať tých, ktorí nepotrebujú stimuly a diaľnice do každej dediny na to, aby robili, čo robiť vedia a dávali prácu aj iným – malých a stredných podnikateľov, živnostníkov a aj tých, ktorí dnes nepodnikajú, pretože prekážok je príliš veľa.

Dnes si vláda neváži tých, ktorí pracujú alebo dávajú prácu iným. Naopak, mnohé opatrenia vlády zatlačia pod hladinu aj tých, ktorí ledva plávajú na hladine. Kým budú títo ľudia čeliť neustálemu šikanovaniu zo strany štátu, kým budu apriori podozrievaní, kým im vláda bude nakladať vyššie dane, odvody a poplatky, až kým nepadnú, bude Slovensko smutnou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mám svoj sen o tejto krajine, a teraz prišiel čas urobiť všetko pre to, aby sa ten sen stal realitou. Nechcem žiť v smutnej krajine a nechcem, aby mi vládli hlupáci. To je moja odpoveď.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu